VTR9-35D61 35' x 6" x .188" Vertical Wall Mount Series
External Single Revolving and Single Stationary - Rope Halyard
Vertical Wall Mount Series 1
Vertical Wall Mount Series 2
Vertical Wall Mount Series 3
Vertical Wall Mount Series 4
Vertical Wall Mount Series 1
Satin
Clear Powder Coat
BronzeTone Powder Coat
Black Powder Coat
White Powder Coat
Options
Option 0
Currently Unavailable
Please Note
  • Anodized finishes require 10-13 week lead time.
  • Powder coat finishes require 6-8 week lead time.
Description
The Vertical Wall Mount Series provides commercial-grade, one and two-piece solid aluminum Wall Mount designs in 3" to 6" butt diameters in standard heights of 12' to 38.5'. Flagpole heights listed are maximum heights for each shaft listed. All shafts can be modified to shorter heights upon request.
Specifications
  • Patented, Heavy-Duty Gold Anodized Aluminum Ball
  • Cast Aluminum Single Revolving (4", 5", and 6" Butt Dia.) or Single Stationary (3" Butt Dia.) Truck Assembly with Aluminum Pulley
  • Complete External Halyard Assembly
  • 9" Cast Aluminum Cleat
  • Anchorage by Others
Technical Specifications
  • Brand Concord American
  • Model VTR9-35D61
  • Bracket VW-9
  • Pole Shaft Tapered
  • Truck Type Single Revolving
  • Nominal Overall Length 35'
  • Butt Dia. 6"
  • Wall Thickness .188"
  • Pole Sections 1
  • Top Dia. 3.5"