XESR35F71 35' x 7" x .250" Xtreme Series - XESR
External Single Revolving - Rope Halyard Flagpole
Xtreme Series - XESR 1
Xtreme Series - XESR 2
Xtreme Series - XESR 1
Shop Drawing
Satin
Clear Anodized
Dark Bronze Anodized
Black Anodized
Clear Powder Coat
BronzeTone Powder Coat
Black Powder Coat
White Powder Coat
Options
Option 0
Option 1
Option 2
Option 3
Option 4
Option 5
Currently Unavailable
Please Note
  • Anodized finishes require 10-13 week lead time.
  • Powder coat finishes require 6-8 week lead time.
Description
Standard Specifications
  • Patented, Heavy-Duty Gold Anodized Aluminum Ball
  • Complete External Halyard Assembly
    • Heavy-Duty Rope Halyard: 3/8" #12 Polyester
    • Two (2) Heavy-Duty Stainless Steel Swivel Flagsnaps
    • Two (2) Neoprene Flagsnap Covers
  • 9" Cast Aluminum Cleat
  • Heavy-Duty Cast Aluminum FC-11 Flash Collar
  • Galvanized 16-Gauge Corrugated Steel Ground Sleeve with Steel Grounding Spike
Standard Upgrades – 10" and 12" Butt Diameters
  • Heavy-Duty 5/8" Ball Stem
  • Two (2) Heavy-Duty 4-1/4" Stainless Steel Flagsnaps with Covers
Documents
Technical Specifications
  • Brand Concord American
  • Model XESR35F71
  • Mtg. Hgt. 35'
  • Butt Dia. 7"
  • Wall Thickness .250"
  • Pole Sections 1
  • Set Depth 3'6"
  • Total Length 38'-6"
  • Top Dia. 3.5"