ESR35D72 35' x 7" x .188" Continental Series - ESR
External Single Revolving - Rope Halyard Flagpole
Continental Series - ESR 1
Continental Series - ESR 2
Continental Series - ESR 3
Continental Series - ESR 4
Continental Series - ESR 1
Shop Drawing
Satin
Clear Anodized
Dark Bronze Anodized
Black Anodized
Clear Powder Coat
BronzeTone Powder Coat
Black Powder Coat
White Powder Coat
Options
Option 0
Option 1
Option 2
Option 3
Option 4
Option 5
Option 6
Currently Unavailable
Please Note
  • Anodized finishes require 10-13 week lead time.
  • Powder coat finishes require 6-8 week lead time.
Description
Standard Specifications - 4" to 8" Butt Diameters
  • Patented, Heavy-Duty Gold Anodized Aluminum Ball
  • Complete External Halyard Assembly
    • Rope Halyard: 5/16" #10 Polyester
    • Two (2) Solid Brass Swivel Flagsnaps
    • Two (2) Neoprene Flagsnap Covers
  • 9" Cast Aluminum Cleat
  • Spun Aluminum FC-11 Flash Collar
  • Galvanized 16-Gauge Corrugated Steel Ground Sleeve with Steel Grounding Spike
Standard Upgrades - 10" and 12" Butt Diameters
  • Heavy-Duty Truck with Dual SEALED Bearing Assemblies
  • Heavy-Duty Rope Halyard: 3/8" #12 Polyester
  • Two (2) Heavy-Duty Brass Flagsnaps with Covers
  • Heavy-Duty 5/8" Ball Stem
  • Heavy-Duty Cast Aluminum Collar
Documents
Technical Specifications
  • Brand Concord American
  • Model ESR35D72
  • Mtg. Hgt. 35'
  • Butt Dia. 7"
  • Wall Thickness .188"
  • Pole Sections 2
  • Set Depth 3'-6"
  • Total Length 38'-6"
  • Top Dia. 3.5"